Velké srovnání navigací: Nový placený Sygic v souboji s Here Drive+ zdarma

0

Here Drive+ od Nokia dostává velkého konkurenta. Sygic má lepší mapy, je rychlejší a promítá trasu na čelní sklo. Ale je placený. 

  • Sygic je na Lumia největší konkurent HERE Drive+
  • Sygic má mapy TomTom, HERE Drive+ má vlastní Navteq
  • Obě navigace mají mapy offline v telefonu
  • HERE Drive+ je zdarma, placené pokročilé funkce Sygic se vyplatí

V obchodě Windows Store se objevila populární slovenská navigace Sygic, kterou dnes používá okolo 75 milionů uživatelů. Jaké funkce přináší proti vestavěné navigaci od Nokie, která je zdarma?

 

TIP: Další navigace pro Windows

Vzhled a mapy

Každá z navigací využívá jiné mapové podklady. Sygic nakupuje mapy TomTom, Here Drive+ používá největší světovou databázi NAVTEQ, která stejně jako navigace patří finské Nokii. 

 

Obě navigace umožňují ukládat mapy offline do telefonu a šetří tak mobilní data. Sygic má barevnější podání, zobrazuje propracovanější nastavitelný 3D pohled a v některých městech i budovy. Zajímavostí je nejvzdálenější pohled, ukáže zeměkouli s charakteristickými stavbami na planetě.

 

HERE Drive+ má pevně nastavený úhel 3D pohledu, zobrazuje ve městech průjezd trasou s budouvami ve 3D, poměrně unikátní je náhled např. nákupních center po patrech i s mapou obchodů. 

 

Obě navigace pravidelně mapy aktualizují, a během testování neměly problémy se zastaralými daty. Navteq dokonce aktualizuje s předstihem a vyjímečně zobrazí i silnice, které jsou před otevřením.

 

Rychlost a plynulost navigace

Rychlost spouštění navigací je velmi podobná, závisí na vyhledání polohy podle mobilní sítě a GPS, což má ale nastarost přístroj. Pohyb na mapě má plynulejší Sygic, Here Drive+ se na slabších přístrojích během navigace při posouvání nepatrně trhá, zatímco u Sygicu je plynulejší a příjemnější na pohled a i při ručním posouvání map.

 

Navigování

Sygic se v porovnání s Here Drive+ vyšvihl také během navigování. Působil jistějším dojmem a je přesnější v okamžité pozici. Navíc zobrazuje během navigace zájmové body, např. nejbližší benzínky při cestě, což může být velmi užitečné.

Vlevo navigace Sygic, vpravo Here Drive+

 

Jednou z placených funkcí Sygicu je dynamická navigace v pruzích pro bezpečné přejíždění a zobrazení rozložení křižovatek do pruhů. Here Drive+ zase na rozdíl od Sygicu zobrazuje v dolním rohu kompas a omezení rychlosti.

 3D pohled z úhlu, Sygic je nastavitelný

 

Samozřejmostí je také u obou aplikací hlasová navigace. Známý Nokia hlas Zdena nás provází na cestách už dlouhá léta, zbavil se některých gramatických nelogičností, ale vyčítáme mu méně příjemný tón. Dodnes není v češtině k dispozici mužská varianta.  

 Dojezd k nejbližší změně směru i do cíle, HERE zobrazí omezení rychlosti

 

Navigace v režimu naležato, i HERE Drive lze přepnout do nočního režimu

Plánování trasy

Plánování trasy je v obou navigacích obdobné, můžete se vyhnout placeným úsekům, nezpevněným cestám či dálnicím. Před zahájením navigace se zobrazí celá trasa, prohlížet můžete i jednotlivé změny směru jízdy.

 

Sygic umožňuje změnit naplánovanou trasu přetažením do jiné ulice, taková varinta v HERE Drive+ dost chybí. Co je Nokiácké navigaci také značně vyčítáno, je chybějící plánování přes průjezdní body, zatímco od nepaměti Nokia Drive tuto funkci měla, nyní ve Windows Phone chybí. Stejně tak není využitý potenciál plánování trasy z webu HERE.com, kde je možné připravit celou cestu, ale narozdíl od Symbianu je možné synchronizovat do telefonu jen jednotlivé body.

  

Naplánovaná trasa Sygic a Here Drive+

 

Pěší navigace

Navigace Sygic nabízí také možnost pěší navigace. Tuto funkci v navigaci Here Drive+ nenajdete, na to má Nokia aplikaci zvlášť, Here Maps. Sygic zobrazuje pěší navigaci také přímou vzdušnou čarou, Here Maps vás však vedou pouze po silnicích. Obě otáčejí při pěší navigaci orientaci podle kompasu telefonu.

Head Up Display v Sygicu promítá na sklo

Jednou ze skvělých funkcí Sygic je funkce HUD (Head Up Display). Umožňuje promítat navigaci GPS na čelní sklo auta. Stačí položit telefon na palubku před čelní sklo, obraz se na telefonu přetočí a odráží se na sklo. Promítá se pouze další změna směru, vzdálenost, čas a omezení rychlosti. Za dne ovšem tuto funkci nevyužijete.

Body zájmu

Sygic také dokáže zobrazit okolní objekty jako restaurace, hotely nebo benzínky - tzv. Body zájmu. Podobně je na tom HERE Drive+, kde je možné po přihlášen k účtu synchronizovat a spravovat body zájmu na web HERE.com 

Další užitečné funkce

  • Zobrazení dopravních informací
  • Aplikace mohou vyslovat názvy ulic
  • Sygic nabízí Varování před radary
  • HERE Drive zobrazuje omezení rychlosti v liště během navigace

Z naší diskuze na fóru a pod článkem

Naši čtenáři hodnotí Sygic jako užitečnější a vyzvedávají některé jeho vlastnosti. Tou hlavní je nižší spotřeba baterie, stejně jako my zmiňují rychlejší reakce a přepočítávání trasy, varování před zatáčkami, varování před železničním přejezdy.

 

Sygic po vypršení zkušební doby

Po prvním týdnu na vyzkoušení zůstane u Sygicu funkční jen plánování tras, deaktivuje se hlas, 3D pohled, navigace v pruzích i rozložení křižovatek. Neplacený Sygic se nevyplatí a nenahradí HERE Drive+, není srovnatelný ani s HERE Maps.

Vyplatí se platit za Sygic?

Navigace HERE Drive+ běžnému uživateli bohatě postačí. Pokud ale cestujete a bez navigace se neobejdete, investice do Sygicu se vyplatí. Má pokročilejší funkce i nastavení, zdá se nám během navigace plynulejší i přesnější, ve městech oceníte navigaci v pruzích, velmi použitelné je promítání trasy na přední sklo.

 

Běžná cena Sygic je cca 890Kč, nyní je ve slevě za 500 Kč. Po dobu jednoho týdne můžete vyzkoušet všech funkcí naplno zdarma.

 

 
Sygic stahujte zde

 


HERE Drive+ stahujte zde

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus