Velký seznam tipů a nastavení skrytých funkcí Windows 10 Mobile

0

Windows 10 Mobile je poslední podporovaná verze pro telefony, sestavili jsme seznam méně známých funkcí a nastavení, na která se často ptáte. 

Windows 10 Mobile obsahuje mnoho různých nastavení, vyzkoušejte si známé i méně obvyklé tipy na pohodlnější ovládání, menší spotřebu baterie a přizpůsobení nového systému. 

 

Restart: Pokud zamrzne displej nebo funkce nepracují korektně, podržte 10 vteřin vypínací tlačítko, telefon zavibruje a restartuje se. 

TIP: Základní nastavení Windows 10 pro začátečníky i pokročilé

Nastavení zvuků oznámení pro aplikace, zprávy a email

Komu nevyhovují přednastavené zvuky oznámení příchozích SMS, messengeru, emailů a dalších aplikací, může si je změnit ručně.

Všechna nastavení>Systém>Oznámení a akce>vybrat aplikaci>Zvuk oznámení. Na stejné kartě také můžete nastavit zobrazení horního banneru nebo notifikace.

 

Rychlá odpověď na SMS

Už není nutné otevírat zprávu pro rychlou odpověď. Klikněte v oznámení na šipku vpravo a napište odpověď. Tuto funkci do svých oznámení přidávají vývojáři postupně, vyzkoušet ji můžete např. v SMS a některých messengerech.  

Změna nebo vypnutí PIN ve Windows 10

Microsoft stále hlouběji schovává nastavení PIN kódu. 

Všechna nastavení>Síť a bezdrátové připojení>Mobilní síť a SIM>kliknout na operátora>Vlastnosti>Zabezpečení.

 

Nastavení připojení k 3G/4G

Všechna nastavení>Síť a bezdrátové připojení>Mobilní síť a SIM>kliknout na operátora>Vlastnosti>Mobilní síť 

 

Lepší Facebook

Také jste otráveni, jak nepochopitelně zobrazuje aplikace Facebook nejnovější příspěvky? Používejte kartu Novinky v aplikaci Lidé, která zobrazuje vaši zeď výrazně bohatší.

Můžete také vyzkoušet výrazně inovovanou testovací verzi Facebook Beta.

 

Stažení obrazovky dolů

Podržením tlačítka Start se obrazovka stáhne dolů, kliknutím do horního černého pruhu nebo po chvilce sema se vrátí zpět. 

 

Vyhledávejte v Telefonu na číselníku a další nastavení

  • Nemusíte otevírat Kontakty, napište na číselníku telefonu např. 62 a zobrazí se vám všichni uživatelé na MA ze seznamu.
  • Na kartu Rychlé volby si můžete uložit často používané kontakty a určit, které číslo s emá okamžitě vytočit. 
  • Přepínejte mezi kartami Číselník, rychlá volba a Historie posuvem prstu.

Zakázání aplikací na pozadí

Žrouti, každá appka by dnes chtěla běžet na pozadí a užírat baterii. Vypněte nepotřebné.

Všechna nastavení>Soukromí>Aplikace na pozadí

 

Rozdělení emailových schránek

Samostatné účty si lze připnout na plochu a vstupovat přímo do nich.

Outlook Pošta>levé horní menu>kliknout na mailovou schránku>podržením prstu na složce se zobrazí volba Připnout na start.

 

Doručenou poštu z více schránek si můžete sloučit do jedné, v nastavení účtů vyberte Sdruženou poštu. 

 

Nejste spokojeni se spojováním emailů od jednoho uživatele do vláken? Vypněte si je v nastavení Outlooku. 

 

Nastavení přepínačů Wi-Fi a Bluetooth

Kliknutím na přepínač nyní Wifi a BT v Oznamovacím centru vypínáte a zapínáte. Do nastavení vstoupíte podržením přepínače. Je to trochu nepraktické, ale Androiďáci to tak mají, tak se musíme bohužel opět přizpůsobit.  

 

Změna velikosti rozlišení a písma

Windows 10 přináší skvělou funkci změny rozlišení celého telefonu. Všechny položky, včetně aplikací, se mohou trvale zmenšit nebo zvětšit a získat například více dlaždic na startu. O kolik kroků určuje velikost displeje a jeho nastavení. Jak na to najdete v návodu pro změnu rozlišení
Všechna nastavení>Systém>Displej>Velikost textu, aplikací a položek. (vyžaduje restart)

 

Zvětšit můžete ale jen písmo, nastavení je trochu schované:

Všechna nastavení>Usnadnění přístupu>Další možnosti

 

Ukládání mapových podkladů na SD kartu

Pokud máte málo místa v telefonu, můžete nejen přesunout soubory a instalovat aplikace na microSD, přesunout lze i mapy v Nastavení>Systém>Offline mapy>Umístění úložiště.

 

Nastavení Google vyhledávání v adresním řádku EDGE

Vyhledávání přes Bing z adresního řádku prohlížeče Microsoft EDGE je v ČR stále utrpení. Nastavte si snadno Google

 

Vypnutí kurzoru na klávesnici

Trackpoint na klávesnici vypadal jako dobrý nápad, koho ale otravuje tím, že se špatně trefuje do okolních kláves, může si ho vypnout v nastavení klávesnice.

Všechna nastavení>Čas a jazyk>Klávesnice>Další nastavení klávesnice>Ovladač kurzoru

 

Přepínání jazyka klávesnice

Zmizelo tlačítko přepínání jazyků klávesnice. Bylo dobré pro přepnutí do AJ, u které si uživatel mohl vypnout našeptávání a psát bez diakritiky třeba v SMS. Nyní je přepnuní umístěné na mezerníku, potáhněte po něm prstem a změníte jazyk. Nebo si tlačítko znovu zobrazte v nastavení klávesnice. 

 

Automatické odesílání fotek na OneDrive

Nastavení odesílání fotek na OneDrive bylo dříve v menu, nyní ho hledejte přímo v aplikaci OneDrive pod ikonou nastavení. 

 

Třídění fotografií pomocí Alb na OneDrive

Konec složkám, konec zdvojených fotografií. Uspořádejte si fotografie do Alb. Stiskněte přidat album, pojmenujte ho a vyberte fotky. Jednou pro vždy už nebudete muset třídit fotky do složek v PC, každá fotka může být v několika albech najednou. Alba se vytvářejí i automaticky, pokud máte větší počet fotek z jednoho období. Stisknutím šipky v dolním panelu můžete album odeslat na OneDrive, odkud se synchronizuje do počítače s W10 nebo dalších zařízení. Pokud chcete roztřídit fotky hromadně, můžete to udělat pohodlně třeba na webu OneDrive.com, kde lze přidávat do alb celé původní složky. Vytvořená alba můžete sdílet s kamarády vytvořením odkazu a jeho odesláním, uvidí je pak přehledně na webu. Podrobné nastavení a recenze.

 

Přejmenujte si svůj telefon

Telefon Windows je pojmenovaný univerzálně Windows phone. S tímto názvem se pak zobrazuje při párování přes Bluetooth nebo v Průzkumníku v počítači. Název si můžete snadno změnit. 

Všechna nastavení>Systém>O systému>Upravit název

 

Čtečka QR kódů

Pod tlačítkem lupy jsme přišli o užitečné kukátko pro čtení QR kódů. Stáhněte si ze Store aplikaci od vývojářů, skvělý je třeba QR Scaner RS. Vyhledávání umí z adresního řádku také prohlížeč UC Browser, klikněte na ikonu vlevo, čtečka je stejně rychlá jako dříve vestavěná.

 

Víte, že vás Windows 10 při vypínání upozorní na blížící se události z kalendáře?

 

Hodiny, kalendář nebo fotka na vypnuté obrazovce

Často se ptáte, kde najdete nastavení Glance Screen. Pokud váš mobil tuto funkci nabízí, najdete ji v Doplňky>Obrazovka rychlého přehledu.

Jak nainstalovat chybějící nastavení Glance screen

 

Napadají vás další méně známé triky? Připište je do diskuze a my je doplníme. 

 

Patří do rubriky: Windows Windows 10 Mobile
Upravit
comments powered by Disqus