Všechny novinky z konference BUILD k uvedení Windows 10, vyzkoušíme ho v únoru?

0

Sledujte celý den uniklé informace o pečlivě utajeném Windows 10. Co už víme? Konference vypukne v 18 hodin.

  • nová generace systému s jednotným jádrem pro všechna zařízení
  • jednotné aplikace pro tablety i mobilní telefony
  • úplná zpětná kompatibilita aplikací s Windows Phone 8
  • instalace na všechny současné Lumia telefony s WP8

Ještě nikdy se Microsoftu nepodařilo tak důsledně utajit nový systém jako Windows 10. Zatímco na počítačích nadšenci testují už třetí verzi Preview Windows 10, o mobilech známe jen náznaky od představitelů Microsoftu. Nový systém poznáme dnes v 18 hodin, konferenci můžete sledovat online na webu.

 

Zpravidla dobře obeznámená novinářka Mary Jo Foley ze serveru ZDNet zveřejnila informaci, podle které dnes uvedené Windows 10 pro mobilní zařízení vzniklé ze sloučených Windows Phone a Windows 8 RT budou pro účastníky programu Windows Insider (viz níže) přístupné během února. 

 

TIP: Všechny naše články o Windows 10 naleznete v horním menu

 

Pro všechna zařízení jeden Windows

Zřejmě jistě už víme, že z názvu zmizí slovo Phone, nově by měl být jen jeden Windows 10. V interních materiálech a na mnoha místech v kódu se zmiňuje staronový název Windows Mobile, určité rozlišení by novému systému asi nebylo na škodu.

 

Očekává se sjednocený design i Obchod s aplikacemi, nově by na tabletu měl vypadat systém stejně jako na mobilu. Nedotykové počítače se automaticky přepnou do vzhledu Windows 7 s nabídkou Start obsahující živé dlaždice.  

 

Podle všech aktualizací současných aplikací, jako OneDrive, Skype je zřejmé, že celý systém opustí obří písmena v záhlaví a nabyde celkové konzistence a více barev.

 

Několikrát měsíčně se proto objevují zaručené pravé screeny startovní obrazovky mobilů, odhalující rozdělení dlaždic do skupin jako u počítače a tapeta na pozadí systému. Asi nejpravděpodobnější verzi ukázal Joe Belfiore na konferenci TechEd, i když se spíše zdálo, že jde jen o nástřel a Microsoft podobu označil za nefinální.

 

Nové funkce

Online propojení

Jednou z mála funkcí, které na stejné konferenci Belfiore předvedl, bude propojení mobilu s počítačem pomocí Bluetooth. V tomto článku se můžete podívat, jak bude snadné zadávání hesla do počítače přes mobil. Signalizuje to stálé online propojení s počítačem, na základě kterého bude možné přenášet konečně data bez kabelu, možná i telefonovat a psát SMS.

 

USB OTG periferie 

Pokud bude systém jednotný jako na tabletu, očekáváme možnost připojení externích periferií přes USB jako klávesnice, myši a doufejme především flash pamětí přes USB OTG.

 

Jednotné univerzální aplikace

Už dnes můžeme stahovat mnoho tzv. univerzálních aplikací, které uživatel zaplatí jen jednou a má licenci pro všechna zařízení. Aplikace jsou shodné, liší se jen designem podle úhlopříčky a sdílejí nastavení i data.

 

Nové Microsoft Office

Word, Excell a PowerPoint je sice zdarma, ale narozdíl od Android a iPhone verze se nezměnil od Windows Phone 7. Pro Windows 10 je potvrzená nová dotyková verze.

 

Uvedení Windows 10 na trh

Windows 10 pro počítače jsou stále ještě v poměrně ranné fázi, chybí jim mnoho podstatných funkcí, jako například automatické přepínání mezi tabletovou a PC verzí. O jejich uvedení do prodeje se jen spekuluje, nejbližší možný termín je letošní podzim.  

 

Ještě hůř jsme na tom s informacemi o mobilní verzi. Testovací verzi zřejmě dostanou možnost stáhnout všichni nadšenci brzo po středeční konferenci pomocí nového programu Phone Insider, který nahradí současný Preview for Developers. Na webu Microsoftu nová pravidla však upozorňují už dnes, že narozdíl od současného programu pro vývojáře nepůjde o finální verzi systému a nemusí být vhodná pro každodenní používání.

V diskuzích a na fórech se máme na co těšit, protože podle odhadů používá dnes testovací verzi Windows Phone 8.1 více než 20% uživatelů a mnozí z nich očekávají plnou funkčnost a nerespektují beta verzi. O Windows 10 bude jistě zájem ještě větší. 

 

Během května oznámili někteří výrobci uvedení nových modelů, očekává se tedy, že bychom se mohli Windows Mobile 10 dočkat už v polovině roku. Nahrává tomu i údajné zrušení aktualizace WP8.1 GDR2. Při současném tempu uvolňování aktualizací se ale dnešní Nokia Lumia telefony nedočkají dříve než na podzim a to je ještě velmi optimistický scénář.  

 

Instalace Windows 10

K předčasným aktualizacím je určena zmíněná nová aplikace Phone Insider (ke stažení). Pokud nejste supernašenci jako my v redakci, nikam ale po středě nepospíchejte, nejdříve systém důkladně otestujeme a dáme vám vědět, zda už je použitelný. Není také vůbec jasné, zda se bude možné vrátit zpět k Windows Phone 8, i když tomu pomocí Lumia Software Recovery Tool zřejmě nic bránit nebude.  

 

Oficiální aktualizace současných telefonů proběhne opět ve vlnách, telefony ji nabídnou samy jako dodnes. 

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus