Windows 10 potvrzené pro Lumia 520, internetem se ihned šíří zbytečné spekulace

0

V noci jsme jako první v ČR informovali o potvrzení dostupnosti Windows pro Lumia 520 ředitelem mobilní divize Joe Belfiore, které ihned spustilo lavinu dohadů. Budou ale úplné?

  • Windows 10 budou pro všechny současné modely Lumia
  • Zařízení s 512MB RAM včetně Lumia 520 mohou mít různé "features"
  • W10 se budou uvolňovat do Insider postupně pro vybrané modely 
  • Minimálně jedno 512MB zařízení bude v první vlně Preview

Stále nevíme skoro nic

Joe Belfiore v noci potvrdil dostupnost Windows 10 i pro zařízení s 512MB RAM, včetně Lumia 520. Neopatrnou, nebo naopak dobře promyšlenou, nenápadnou větou ale rozvířil lavinu spekulací, která se skvěle hodí novinářům do titulků.  

 

Posloužila k tomu formulace "but features may vary", tedy funkce nebo vlastnosti mohou být různé. Některé servery okamžitě využívají situace a využívají dlouhodobých obav uživatelů s telefony s 512MB RAM, že nedostanou díky menší paměti upgrade, aniž bychom měli jedinou reálnou informaci, co věta znamená.

 

Různost instalací ještě nic neznamená

Neříká totiž nic jiného, než různost vlastností. Protože Belfiore má vždy dobře promyšlené formulace na Twitteru, může znamenat např. nedostupnost rozšířených funkcí Lumia Camera, která se má stát základní aplikací pro fotoaparát ve Windows 10 a kterou Lumia 520 samozřejmě nemůže úplně obsloužit. Nebo nedostupnost nových funkcí k propojení s příslušenstvím, neboť chybí HW senzory.

 

Dalším možným reálným vysvětlením je, že přístroje s menším úložným prostorem mohou mít základní instalaci zmenšenou o některé vestavěné funkce, které bude nutné volitelně doinstalovat, jako např. součásti Office Word a Excell. Samozřejmě mohou existovat omezení vyplývající z menší RAM, to ale nebylo nikdy ani náznakem potvrzené.

 

Žádnou paniku, vyčkejme reality

S přechodem na každou novou verzi Windows Phone se vždy vytahuje neumožněný upgrade z WP7.8 na WP8, vyvolávající dojem, že se situace může opakovat. Připomínáme, že upgrade neproběhl, protože nebyl možný, nikoli svévolí Microsoftu. Není tedy důvod se domnívat, že by se tato chyba opakovala, neboť Windows 10 pracují na stejném jádru jako WP8.

 

Buďme spokojení, Windows 10 dostanou všichni

Jsme příliš rozmazlení, je třeba si vzpomenout, že při nákupu telefonu získáváme vždy časově omezenou záruku na podporu, která neříká nic o upgrade na novinky. Morální zastarávání přístrojů je bleskurychlé, nejde o automobily. Přesto je Microsoft ukázkově vztřícný v aktualizacích, má jich jednoznačně nejvíce ze všech platforem a zatím vždy pro veškeré modely bez rozdílu a příliš nejsou ani fér útoky uživatelů čekajících déle např. na Denim. 

 

Výbava nemusí být úplná, všem je jasné, že nové náročné funkce mohou vyžadovat nový hardware. Je to jasné majitelům starších iPhone, o zoufalých majitelích Androidů ani nemluvme.

K panice není důvod, zatím se Microsoft nedopustil nikdy svévole, dostaneme maximum, které bude možné.

 

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus