Základní nastavení Windows Phone 8, návody jak začít používat Lumia

První kroky s Windows telefonem, nastavení Microsoft účtu, jak přenést data ze staršího telefonu Nokia nebo Google účtu, jak spořit baterii a pod.

0

Základní nastavení Windows Phone 8

 

TIP: Základní nastavení Windows 10 Mobile

 

Nastavení účtů a kontaktů

Přizpůsobení telefonu

Nastavení aplikací

Microsoft účet 

Nokia Lumia může pracovat jako běžný mobil bez připojení k internetu.

Pro plnohodnotné využití však vyžaduje nastavení Microsoft účtu (dříve Hotmail, nyní Outlook.com), který umožní stahování aplikací, připojení k hernímu centru XBOX a automatické zálohování kontaktů a kalendáře.
K nastavení jste vyzváni při prvním startu, pokud jste ho neprovedli, vyberte Přidat účet v Nastavení>email+účty. Vyplňte jméno, bude vám současně přidělen email s koncovkou live.com. Pro úspěšnou registraci musí být správně nastavený datum v mobilu.


Jestliže jste někdy hráli Xbox nebo použili Windows Live messenger, účet již vlastníte.
Nový účet je možné zaregistrovat také z počítače předem na webu Microsoftu s větší nabídkou koncovek emailu, třeba outlook.com, outlook.cz a pod nebo vlastním emailem.


Na tento účet se automaticky synchronizují kontakty a zálohuje nastavení, o které pak už např. po ztrátě mobilu nikdy nepřijdete, Windows Phone 8 zálohuje navíc nastavení telefonu, SMS a seznam všech nainstalovaných aplikací, Windows Phone 8.1 zálohuje i nastavení plochy a data některých aplikací a her, např. dosažené výsledky.

TIP: Pozor na nastavení věku uživatele. Nezletilí uživatelé do 18ti let při stahování aplikací podléhají funkci rodičovská kontrola, aplikace se instalují na webu Microsoft pomocí rodičovského Windows účtu. Pokud se tomu chcete vyhnout, nastavte při registraci dětem rok narození na dřívější. I přesto můžete instalace kontrolovat pomocí PIN v aplikaci Store.

 

Google účet a služby

Pokud jste dříve využívali Google služby např. v Androidu, můžete synchronizovat Gmail, kontakty a kalendář přidáním účtu v nastavení/účty+email. Kontakty se nahrají do seznamu Lidé, pro Gmail se vytvoří samostatná položka v menu. 

 

Propojení kontaktů Facebook, Twitter, Skype

V nastavení lze přidat další účty, především Facebook, ale také Skype, Google, Twitter a LinkedIn. Ze všech těchto účtů se synchronizují konktakty. Pokud mají stejné jméno, propojí se v seznamu Lidé automaticky, ostatní lze propojit ručně pomocí symbolu sponky.


V nastavení Lidé můžete vybrat, které kontakty chcete vidět v seznamu, kdo má hodně přátel na FB, vypne si jejich zobrazování. Ve WP7 mohly chodit zprávy z Facebooku přímo do SMS, od verze WP8 je třeba stáhnout samostatnou aplikaci Messenger.

 

XBOX herní centrum

Windows Phone je unikátně propojený také s vaším herním účtem XBOX. Pokud máte mobil nový, je vám automaticky přidělena herní přezdívka, kterou si můžete na kartě účtu v herním centru poprvé změnit.


Současně si můžete nastavit svého avatara, se kterým si můžete užít hodně zábavy. Pro jeho oblékání, úpravu rysů nebo barev musíte stáhnout aplikaci Xbox Extras.

 

Svůj účet sdílíte s počítačem nebo tabletem Windows 8 a také herní konzolí Xbox. Přidejte si své přátele a srovnávejte svoje výsledky, mnoho her umožňuje soupeření online v multiplayeru.

 

Store - obchod s aplikacemi

Aplikace se stahují ve Store (ve WP7 Marketplace). Většinu aplikací lze stáhnout zdarma nebo na zkoušku. Nákup placených aplikací probíhá pomocí platební karty uložené na účtu, u některých operátorů i přes účet za telefon. Vložení platební karty radši provádějte na internetu, z mobilu se občas objevují chyby během ukládání. Uživatelé T-Mobile mohou nakupovat také pomocí mplatby přímo ze svého účtu nebo kreditu.

Aplikace zůstávají trvale uložené na vašem Windows účtu, odkud je lze opakovaně stahovat i v novém mobilu. Pro opakovanou instalaci stiskněte koupit, obdržíte informaci o předchozí platbě a odkaz ke stažení.


Aktualizujte pravidelně aplikace. Po otevření Store občas vidíte na posledním řádku Počet aktualizací, provádějte je, vývojáři neustále aplikace vylepšují, zvyšují stabilitu, doplňují nové funkce. Pokud máte ikonu Store na ploše, vidíte počet čekajících aktualizací i na ní. Ve WP8.1 povolte automatickou aktualizaci, budete mít nejnovější bez starostí.


Hodnoťte aplikace! Podržte prst v menu na názvu, vyberte Hodnotit aplikaci, přidělte hvězdičky a připojte komentář, pomůže to ostatním i vývojářům. Pokud přidělíte málo hvězdiček, můžete později vylepšit hodnocení. Pokud má aplikace chybu, vývojáři spíše napište email, nekažte mu hodnocení hvězdičkami. 

 

Jak přenést kontakty

Každý nový uživatel řeší přenos kontaktů, u Lumia je mnoho cest. 

 

TIP: Jak přenést kontakty, SMS a obrázky ze Symbianu a Windows Phone 7.5 


1. Aplikace Přenos kontaktů v mobilu přes BT. Postupujte podle pokynů v mobilu.
2. Přenos ze staršího Nokia telefonu pomocí synchronizace v Nokia Suite, poslední verze obsahuje v menu nabídku Zálohovat na OneDrive (dříve SkyDrive), odkud se automaticky sesynchronizují s telefonem Lumia.
3. Synchronizace s účtem Google, nastavte účet v Lumia a synchronizace kontaktů, kalendáře a poznámek proběhne automaticky.
4. Synchronizace kontaktů do Windows Live účtu na webu, který nabízí import z databáze, z Outlooku nebo Thunderbirdu.

 

Jak pojmenovat svůj mobil

V základním nastavení je váš mobil pojmenovaný podle typu, Nokia Lumia xxxx. Pod tím to názvem se připojuje k počítači i přes Bluetooth ostatním mobilům. Změnu názvu provedete po připojení k PC kabelem, v Průzkumníku kliknete dvakrát na název a přepíšete ho. Po prvním připojení k programu Windows Phone v PC s Windows 8.1 budete k pojmenování přímo vyzváni.

 

RapDialer pro pohodlnější telefonování

Aplikace Telefon je velmi jednoduchá. Doporučujeme ji nahradit staženou aplikací RapDialer, která je zřejmě nejlepší podobnou aplikací na trhu, existují ale i jiné. Ve zkušební verzi je plně funkční, zobrazuje pouze v nastavení reklamu, ale doporučujeme ji zakoupit, vývojáři si to určitě zaslouží, vydávají pravidleně a často update.


RapDialer narozdíl od vestavěného telefonu po spuštění okamžitě zobrazuje klávesnici a historii volaných čísel, umožní vyhledávání kontaktů pomocí T9 klávesnice, nabízí připomenutí hovorů, hromadné SMS a mnoho dalších služeb. Bohužel díky technickým omezením na dlaždici nezobrazuje ušlé hovory, v seznamu nezobrazí přijaté hovory, proto je nezbytné si ponechat na ploše i původní ikonu Telefon, kterou ale lze zmenšit a umístit např. do první řady ikon, která je prstem hůře dostupná.


Na plochu lze uložit i konkrétní kontakt ze seznamu, v detailu vyberte Připnout na úvodní obrazovku, připínat je možné také vytvořené seznamy kontaktů. Ve Windows Phone 8.1 GDR1 Denim je možné vytvářet jednoduché složky s kontakty přímo na displeji.

 

Nastavení vyzvánění

Pro WP8: Vybranou skladbu nahrajte po připojení mobilu k počítači do složky Ringtones, nezobrazí se v Hudba, naleznete ji v nabídce změny vyzvánění. Druhá možnost je stejná jako u WP7.


Pro WP7: Nelze nastavit běžnou MP3 jako vyzvánění ze seznamu Hudba. Povoleny jsou pouze ukázky o délce 45 vteřin. Nejsnadnější nastavení je pomocí stažené aplikace Free Ringtones. Od verze WP7.8 je pro Lumie k dispozici aplikace Editor vyzvánění, ve kterém lze upravit libovolnou skladbu přímo v mobilu a uložit ji jako vyzváněcí tón.

 

TIP: Jak nastavit MP3 vyzvánění v Nokia Lumia s Windows Phone


Nastavit vlastní vyzvánění pro budík, SMS a upozornění lze pouze od aktualizace WP8 Nokia Black. Pokud si přejete nastavit vyzvánění pro konkrétní kontakt, výběr naleznete v editaci konkrétního kontaktu.

 

Automatické nastavení jasu

Používejte automatické nastavení jasu, ušetříte baterii. Před povolením automatické volby nejdříve nastavte stupeň jasu, který vám vyhovuje jako nejvyšší, mobil si ho zapamatuje i po aktivaci automatiky.


Klávesnice a psaní

V základním nastavení jsou povolené nejméně česká a anglická klávesnice, pokud máte mobil z dovozu, i další jazyky, mezi kterými můžete přepínat klávesou vedle mezerníku.


Česká klávesnice ve WP8 obsahuje poněkud přebytečně vpravo háček a čárku, tím se zmenšuje velikost kláves. Pro psaní SMS bez diakritiky doporučujeme rychle přepínat na anglickou verzi, sice se prohodí Z a Y, ale píše se pohodlněji. V nastavení anglické klávesnice vypněte našeptávání, zbytečně ubírá drahocenné místo pro náhled konverzace.


Naopak pro psaní mailů nebo ve WhatsApp a dalších messengerech se hodí diakritika, proto u české klávesnice doporučujeme ponechat v nastavení zapnuté našeptávání, bleskově se učí a patří mezi nejlepší na trhu. Dejte mu šanci a zkuste si zvyknout, psaní se velmi zrychlí.

 

TIP: Dvojím klikem na mezerník napíšete čárku. U WP8.1 čárka zmizela z klávesnice, dá se opět zapnout v nastavení klávesnice.

Nastavení klávesnic naleznete v Nastavení>klávesnice. Kliknutím na jazyk ho můžete nastavovat 

TIP: Pokud potřebujete zobrazit kurzor pro úpravu textu, podržte prst na displeji a umístěte ho podle potřeby.

 

Jak prodloužit výdrž baterie

TIP: Aktualizovaný článek  mnoha radami pro úsporu energie

Vypněte si automatické přijímání emailu
"nastavení>nastavené synchronizace>Stáhnout nový obsah>ručně

Snižte jas displeje
"Nastavení>jas>Úroveň>nízká"

Vypněte Zjišťování polohy
"Nastavení>Zjišťování polohy>Vypnuto"

Vypněte automatické vyhledávání Wi-Fi
V nastavení Wi-Fi zrušte volbu Oznamovat nalezené sítě, vyhledávejte sítě pouze když je potřebujete.

Vypněte nepotřebná připojení
"mobilní síť>Datové připojení>Vypnuto" a "Wi-Fi>Wi-Fi sítě>vypnuto".


Zprávy zdarma WhatsApp, Viber, Messenger

Pro zprávy vyzkoušejte naší rubriku Zprávy a sociální sítě, kde naleznete také aplikaci pro odesílání SMS zdarma.


Navigace HERE Drive a HERE Drive+ rozdíly

Ve starších verzích Windows Phone a levných mobilech můžete najít HERE Drive, která nabízí pouze mapy ČR. Aktualizujte Windows 8.1 a získáte celosvětovou HERE Drive+ zdarma.

Souhrn článků o navigaci HERE Drive.


Zálohování kontaktů, nastavení, a fotografií na OneDrive

Lumia automaticky zálohuje kontakty a nastavení přístroje, další položky můžete nastavit v Nastavení>zálohování. K dispozici máte na vzdáleném úložišti OneDrive (dříve SkyDrive) zdarma 15GB.  Pokud si nastavíte zálohování fotografií, získáte navíc dalších 15GB.

 

Velikost úložiště je možné za poměrně nízký roční poplatek rozšířit až na 1TB. 

Aplikaci OneDrive je možné nainstalovat také na každý počítač nebo tablet a automaticky synchronizovat obsah mobilu. Ve Windows 8 je OneDrive součástí systému, automaticky nahraje kontakty, kalendář i fotografie do PC.


Z OneDrive nastavením vlastností některé složky na Sdílené můžete svoje soubory nabídnout kamarádům k prohlížení nebo editaci. Zálohování pomocí staršího programu Nokia Suite do počítače není podporováno, vše se synchronizuje a zálohuje pouze na internet do OneDrive.


Google jako hlavní vyhledávač

Nastavte si Google jako hlavní vyhledávač v Internet Exploreru.
Vstupte do nastavení internetu, vyberte Upřesnit nastavení a v poslední roletce vyberte Google. Vyhledávat můžete přímo z adresního řádku.

TIP: Ve WP8 tlačítko lupa vyvolává vyhledávací aplikaci Bing, někomu je užitečná, někoho otravuje. Vyhledávejte přímo z adresního IE. Ve WP8.1 tlačítko lupa vyhledává také všechny soubory v telefonu, hodí se např. k vyhledání konkrétní skladby nebo videa.


Odesílání souborů přes Bluetooth

Ve Windows Phone 7.8 si stáhněte aplikaci Sdílení Bluetooth. V aplikaci spárujte vyhledávaný telefon a na kartě sdílet vyberte soubor, který chcete odeslat. Sdílet také můžete přímo z místa, kde je soubor uložen podržením prstu na názvu a volbou Sdílet.

Patří do rubriky: Windows
Upravit
comments powered by Disqus