Hlasové ovládání aktivujete snadno stiskem mikrofonu ve vyhledávácím poli Google na ploše, nebo podržením domovského tlačítka s následným pokynem OK Google následovaný příkazem. Hlasové ovládání je potřeba cvičit a pravidelně ho používat, jen tak vejde do krve, jak ho jednou vyzkoušíte doma a pak odložíte na jindy, neskamarádíte se. Zpočátku nebudete na 100% úspěšní, ale nesmíte se nechat odradit.
Diktování textu s háčky a čárkami
Mimo povelů, které vás naučíme, můžete samozřejmě diktovat text všude, kde se otevře klávesnice, např. zprávy do Messengeru nebo vyhledávat písničky klepnutím na mikrofon. Další skupinou je vyhledávání na internetu, popsali jsme ho v dolní části článku, rozhodně si o něm přečtěte.
Od roku 2019 zvládá Google konečně interpunkci v češtině. Spolehlivě tak zapíše ve slově čárku nebo otazník, diktujte Máma mele maso čárka ema maso nejí tečka.
Poslat zprávu [jméno_kontaktu] [text_zprávy]
Odesílání SMS zpráv je nejvyužívanější, ušetří mnoho času. Google rozezná i příkaz Pošli SMS. Trochu nepříjemné je, že si zprávu musíte rozmyslet předem a dobře ji formulovat, aby ji správně rozeznal. Hodně toho opraví sám, ale není vševědoucí. Pokud jste zprávu neřekli celou, kliknutím do pole rozepsané zprávy můžete znovu zahíjit diktování.
TIP: Pokud kliknete na chybně rozeznané slovo uprostřed zprávy, dostane návrhy k opravě.
Poslat email [jméno_kontaktu] [text_zprávy]
Stejně jako zprávu odešlete i email. Tato funkce vás asi zaujme méně, vyžaduje vyplněné emailové adresy v kontaktech a diktovat rozsáhlejší texty, u kterých je navíc vhodné také nějaké formátování textu, není moc uživatelský přívětivé.
Volat [jméno kontaktu]
Pokud se naučíte jména v telefonním seznamu jak je máte uložená, spolehlivě můžete hlasově i vytáčet. Google umí vyhledávat i podle jména nebo jen příjmení, pokud je výsledků více, nabídne jejich seznam a jedním kliknutím lze hovor zahájit.
Nastavit [název_nastavení]
Hlasově můžete také otevřít nastavení Wi-Fi, Bluetooth nebo hlasitosti. Funguje to spolehlivě, ale využití asi nebude příliš časté.
Spustit [název_aplikace]
Spuštění aplikací je už vyšší liga, chce to opravdu cvik a používají ho zpravidla jen uživatelé, kteří jinak mrskají zprávy nebo volají jak když bičem mrská. Ani tak není spuštění úspěšné vždy, asi si sami najdete appky, na které je spolehnutí. Některé aplikace lze i ovládat, např. vyhledat jméno interpreta v přehrávání hudby.
Přehrát [název_skladby]
Pokud používáte Google Hudbu, můžete ji spustit povelem včetně názvu skladby nebo interpreta.
Navigovat na [adresa]
Funkční je také povel např. Navigovat Brno, nádraží, povel spustí rovnou navigaci v aplikaci Mapy Google.
Vzbudit v . .
Pokud už večer nemáte sílu, můžete si nastavit budík hlasově. Oznamte telefonu Vzbudit za dvě hodiny nebo Vzbudit v 8 hodin. Opatrně na rozdíly v americkém čase, Google si myslí, že šest hodin je 18:00.
Odpočet času
Stejně jako buzení, můžete si nastavit odpočet času, například když vaříte a máte špinavé ruce. Vyslovte příkaz Nastav odpočet na 5 minut.
Připomenout . .
Nastavte si připomínku. Připomeň mi Návštěvu kamaráda v osm hodin, Google nastaví připomínku do Google kalendáře Návštěva kamaráda na 20:00 a stačí ji uložit.
Zapiš poznámku [text]
Osobní poznámka uloží vybraný text. Poměrně hodně ale zlobí zadávání povelu a samotného textu, je potřeba mluvit pomaleji, případně znovu kliknout do pole poznámka nadiktovat text samostatně. Při prvním spuštění se Google dotáže, kam má poznámky ukládat a nabídne seznam nainstalovaných aplikací, volbu si pak pamatuje navždy. Např. u One Note pak své poznámky najdete v bloku Rychlé poznámky.
Vyfoť
Trochu zbytečná funkce, když následně stejně musíte vzít mobil do ruky a fotit, ale je k dispozici.
Vyhledávání na internetu
Další úžasnou oblastí, kde je hlasové ovládání k nezaplacení, je vyhledávání na internetu pomocí Google. Rozhodně doporučujeme natrénovat vybrané povely a klidně testovat další varianty.
Kolik obyvatel má .. ?
Google umí hlasově vyhledat odpovědi na různé dotazy, na některé dokonce odpoví přímo hlasově, u ostatních najde relevantní výsledky. O vašem městě vám možná poví víc, než by jste čekali.
Počty: Dva plus dva
Hlasově sčítáme, odečítáme, násobíme, vyzkoušejte Google z matematiky. Asi se budete divit, jak složitému zadání spolehlivě porozumí.
Sto euro na koruny
Kdo nakupuje za dolary nebo eura, ale i jiné měny, rozhodně ocené na místo zadávání dotazu do vyhledávání přímý hlasový dotaz. Výsledek dostanete hlasově i v tabulce na displeji.
Počasí [název města]
Zeptejte se: Jaké je počasí ve vašem městě, nebo Jaké bude počasí zítra a dostanete hlasovou odpověď, v Praze můžete upřesnit i v které Praze. Pokud se zeptáte ještě podrobněji, např. Praha 8 Bohnice, dostanete počasí textově z internetu, ptejte se například Bude ve čtvrtek pršet?
Nejbližší . .
Nejbližší restaurace, poliklinika, kino . . Povel vyhledává v Google Map. Nasledně lze rovnou spustit navigaci.
Zajímavá místa [město]
Zajímavé místo v okolí, zajímavá místa Brno, nechte se překvapit výsledkem, co vše považuje Google za zajímavé v zadané pozici.