Co je GLO, jak funguje bezkouřová elektronická cigareta s tabákovými náplněmi NEO stick

29. 12. 2018

GLO je obchodní název pro elektronické zařízení pro ohřívání tabáku, tzv. vaporizér k inhalaci páry vzbikající zahříváním tabáku v náplních NEO stick napuštěného glycerinem, nahrazující běžnou hořící cigaretu. 

Zařízení GLO, je produkt vyvinutý společností British American Tabacco (BAT), výrobcem např. cigaret Lucky Strike. Vznikl v reakci na poptávku světové nekuřácké společnosti po snížení nebezpečného kouření cigaret a ve snaze zachovat svůj business s prodejem tabáku. Je přímou konkurencí pro IQOS od Philip Morris. 

Co je GLO

GLO o velikosti menší krabičky od cigaret obsahuje baterii a zahřívací komoru, do které se vkládají tabákové náplně NEO stick, podobné úzkým slim cigaretám. Narozdíl od běžné elektronické cigarety tedy zahřívá skutečný tabák směsi Dunhill.

Protože náplně nehoří, nevzniká při jejich užívání nebezpečný formaldehyd a stovky dalších látek včetně mechanických částic z hořícího papírku cigarety. GLO je tak až o 90% zdravější než kouření, výrobce však jedním dechem připomíná, že ani tento výrobek není bez rizika, neboť obsahuje návykový nikotin.  

Zastrčením náplně do GLO dochází k zahřívání tabáku na teplotu asi 250°C, oproti hoření běžné cigarety okolo 600-850°C a o 100°C méně než u konkurenčního IQOS. Zahříváním se napuštěný glycerin proměňuje v běžnou vodní páru a stává se nosičem pro uvolněný nikotin. Po vdechnutí nahrazuje dojem kouře a následně se bez zápachu rozplyne ve vzduchu. 

Protože Neo Stick nehoří, vzniká podle studie BAT až o 90 % méně škodlivých látek bez dehtových spalin a pevných částic vdechovaných z běžné cigarety.  Ačkoli ještě neexistuje dostatek nezávislých studií, podle obou výrobců GLO i IQOS jde minimálně z tohoto důvodu o výrazně zdravější užívání tabáku. Výrazně zlepšené dýchání a výsledky spirometrie potvrzují v podstatě všichni uživatelé, kteří na GLO přešli. 

Obsah prodejního balení GLO
GLO se prodává ve čtyřech barvách od poloviny roku 2018 především pomocí sítě Ambasadorů, kteří zařízení osobně předvedou při setkání doma nebo domluveném místě, nabídnou zapůjčení na jeden týden a zvýhodněný balíček různých náplní NEO stick. K dostání za plnou cenu 1200 Kč včetně jednoho kartonu NEO je i v partnerských sítích trafik, např. Geco. 

Starter kit obsahuje:

 • zařízení GLO
 • nabíječka microUSB 2A
 • čistící kartáček
 • 10x nápně NEO stick
   

Tabákové náplně NEO stick

Tabáková náplň NEO Stick se vkládá do GLO, kde se po 25 vteřinách nahřeje na provozní teplotu, užívá se po dobu 4,5 minuty bez omezení počtu potáhnutí, pak se zahřívání vypne a náplň se vyjme a vyhodí.

Náplně obsahují skutečný řezaný tabák, narozdíl od IQOS nejsou rozemleté a výrazně tabákově voní. První potažení jsou proto velmi intenzivní, s přibývajícím časem chuť slábne, což je další rozdíl proti IQOS, jehož chuť je stejná po celou dobu užívání. 

Nabídka náplní NEO Stick se postupně rozšiřuje, dnes je k dispozici pět druhů náplní a dvě s kapslemi. Od roku 2019 přibyla hlavně velmi intenzivní varianta Steel Blue, na jejímž základě jsou postavené v zahraničí i příchutě. Zatímco Philip Morris s uvedením příchutí v Evropě váhá, pro GLO jsou od počátku k dispozici směsi lesního ovoce (borůvka) a výrazný citrus.

 • Steel Blue - tmavě modrá krabička, intenzivní chuť tabáku
 • Navy Blue - tabáková chuť bez příchutě
 • Electric Green - lehká tabáková chuť s výrazným mentolem 
 • Electric Yellow - lehká tabáková chuť s výrazným citrusem
 • Electric Purple - mentol s příchutí lesního ovoce
 • Click Purple - tabáková chuť s kapslí lesního ovoce
 • Click Green - tabáková chuť s kapslí mentolu

Jednotka GLO má pouze jedno výrazné tlačítko s kruhovou signalizací nabití a zahřívání.

Během zahřívání náplně se postupně rozsvěcí, vibrací pak signalizuje připravenost. GLO není potřeba příliš čistit, v balení obsahuje štěteček, kterým je občas vhodné protáhnout zahřívací komoru od zbytků tabáku. 

Mobildrive 2010-2024

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce