Co je úložiště OneDrive, k čemu slouží v mobilu a počítači s Windows, zálohujte a synchronizujte!

19. 05. 2019

OneDrive je služba od Microsoftu, která umožňuje nahrávat soubory, ať už dokumenty, fotky nebo videa, na internetové úložiště, tzv. cloud. Soubory pak máte dostupné ve svém počítači, mobilním telefonu nebo tabletu.

Každý uživatel, který si založí účet u Microsoftu, dostane zdarma úložný prostor ve službě OneDrive. Do roku 2016 to bylo 15 GB volného prostoru pro své soubory a k tomu dalších 15 GB zdarma na fotografie. Od roku 2016 Microsoft snížil nabídku pouze na 5GB zdarma, za další prostor si připlatíte.  

  • Zálohování všech souborů, nejen v počítači
  • Neustálý přístup k dokumentům ve všech zařízeních
  • Záloha systému
  • Synchronizace mezi platformami

Data vždy sebou ve všech mobilech, počítačích i tabletech

Aplikace OneDrive je integrována do všech počítačů a tabletů s operačním systémem Windows 10. Pro uživatele jiných verzí Windows je ke stažení ze stránek Microsoftu, pro mobily s Androidem a iPhone je k dispozici OneDrive v příslušných obchodech nebo z odkazů pod článkem.

V mobilních zařízeních je asi nejvyužívanější funkcí záloha fotografií. Při prvním nastavení je možné nastavit automatické odesílání do úložiště s výběrem přes mobilní data nebo Wi-Fi. Pokud máte neomezený datový tarif, je určitě lepší zálohovat fotografie přes mobilní připojení, protože se uloží okamžitě. 

Propojení OneDrive s počítačem

Spolupráce OneDrive a počítače je naprosto skvělá. Nedávno jsme psali o praktickém využití OneDrive pro studenty a nejen pro ně. Internetový cloud umožňuje naplno využít platforem s Windows 10. Ať už máte u sebe telefon, tablet nebo počítač, vždy máte důležité soubory s sebou.

V počítači Windows 10 se vytvoří složka OneDrive, do které stačí jen soubor přetáhnout a už se uploaduje na internetový cloud a ve vteřině jej máte i v mobilu. Synchronizaci fotografií jsme zmínili, nová univerzální aplikace Fotky zobrazí fotografie uložené na OneDrive v PC i v mobilu. Automaticky se mohou ukládat i print screeny obrazovky počítače. 

Pokud máte na OneDrive vytvořená alba nebo složky, samozřejmě je budete mít i ve vašich ostatních zařízeních. V nedávném článku jsme vám doporučili řazení fotografií do alb, která naprosto změní vaší dosavadní praxi v třídění.

Microsoft Office

Microsoft nezapomněl integrovat OneDrive ani do MS Office. Dokumenty jsou automaticky zálohovány a je na nich možné dokonce spolupracovat online s kolegy. Pokud se stane, že vypadne elektřina nebo třeba dojde baterie, vše je uloženo a Office vám dokonce ukáže pasáž textu, kterou jste upravovali naposledy.

Synchronizované jsou automaticky také poznámky One Note, které stejně jako všechny ostatní dokumenty můžete prohlížet a upravovat i na webu online. 

 
Užitečný pomocník, bez kterého se brzy neobejdeme

One Drive, stejně jako všechna vzdálená úložiště, je na počátku cesty. Mnoho lidí se bez něj zatím obejde a zálohuje si svá data na různých flash discích nebo dokonce DVD. One Drive ale data zálohuje bez vašeho zásahu automaticky, vždy poskytuje aktuální verzi souborů, snadno se o soubory můžete podělit s rodinou nebo kolegy.

Ve Windows 10 je neocenitelná také záloha nastavení systému, naše počítače budeme formátovat stejně jako mobily se snadným návratem do původního stavu. Navíc můžete využívat OneDrive jako internetový flash disk, protože je dostupný ve všech prohlížečích, k souborům se můžete přihlásit kdykoli je potřebujete v jakémkoliv zařízení. Stačí jen zajít na www.onedrive.com a přihlásit se na svůj účet.

Vzdálená úložiště jsou budoucností také výrobců. Nikomu z nás už se nechce platit za operační systém, který považujeme za součást zařízení. V budoucnu si zaplatíme přesně takovou kapacitu, jakou každý potřebujeme, základní balíček stojí od 49 Kč měsíčně. 

Mobildrive 2010-2024

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce