Mobil je přístroj neposedný, občas upadne a když je velká smůla, zrovna do vody. V lepším případě. V horším do slazeného nápoje, piva a úplně v nejhorším do moře. Nepanikařte, nemusí být všechno ztraceno, rozhodně ale pospíchejte.
- nesušit násilně na topení, nefénovat a nevkládat do rýže.
- okamžitě vypnout a odpojit baterii.
- rozložit na veškeré oddělitelné části.
- A HLAVNĚ:
Nemodlit se, že se vlastně nic nestalo, čas rozhoduje, honem do servisu
Kolik už jsem slyšel nesmyslných postupů okolo vysoušení vytopeného mobilu? Ani bych to nespočítal. Základním pravidlem je NIC NESUŠIT. Zejména ženy mívají výborný nápad vytáhnout vysoušeč vlasů a pěkně vodu zahnat do každé skulinky, kde ještě nebyla. Chlapi jsou zase ve vedru přesvědčeni, že je nejlepší mobil strčit do rozpáleného auta nebo v zimě na topení. A ti nejmoudřejší ho strčí do rýže, vždyť přece vysaje každou vlhkost.
MOBIL VYPNĚTE, VYJMĚTE BATERII, ROZLOŽTE NA ČÁSTI A KVAPEM DO LIBOVOLNÉHO SERVISU ELEKTRONIKY, KDE MAJÍ ŠROUBOVÁK.
Často se zákazníci po oznámení nálezu vlhkosti zlobí na servis, že mobil nikdy nevytopili. Pamatujte, že voda je potvora, vzlíná a vsakuje se, mobil vytopí také déšť i v kapse nebo kabelce, mokrá kapsa od plavek nebo potu a v extrémních případech také prudký přechod ze zimy do tepla, kdy se promrzlá základní deska orosí. Proto noste mobil v létě v pouzdru od těla, v zimě naopak při těle v teple.
Další tipy z rubriky Svět mobilů
Obyčejná voda, déšť a neslazené nápoje, káva, čaj
Jeden z lepších případů, kdy voda opravdu vyschne. A mnoha zákazníkům mobil opravdu začne fungovat. Voda je ale plná minerálů, které zůstanou v součástkách na desce a začnou oxidovat, tedy reznout a závada se může dostavit neočekávaně po týdnech i měsících.
Čištění nemusí být náročné, nejčastěji i po vyčištění odejdou malé součástky jako mikrofony nebo reproduktory. Čištění vyjde u slušného servisu okolo 500Kč.
Slazené nápoje, pivo
Pivo a slazené nápoje jsou opravdu svinstvo. Lepí a drží vhkost dlouho ve všech skulinách. Zalepí se především v konektorech, tlačítkách a zabrání vysychání. Není ve vašich silách uvést mobil do pořádku a často ani v silách technika. Neváhejte a honem do servisu, dohlédněte, ať přístroj rozeberou ihned. Čištění bude náročnější, i 500-600Kč a cena bude stoupat s ubíhajícím časem.
Moře je slané . .
Nejhorší namočení je ve slané vodě. Je dokonce horší, než vyprání v pračce. Katastrofa je to ale obojí. Tady už panikařte, sůl okamžitě rozežírá veškeré tištěné spoje, pokud se mobil namočil hodně, je snad lepší s trochou nadsázky mobil ještě omýt ve sladké vodě.
Rozhodně nesušte mobil na sluníčku v naději, že vyschne, je to nejlepší cesta, jak s ním ani nedorazit domů. Pokud chcete přístroj zachránit, platí ještě více než v předchozích případech, že je nutné navštívit servis. A tady jde doslova o minuty, sůl parazituje na elektronice v podstatě okamžitě a škody jsou většinou nevratné. Cena bude odpovídat rozsahu škod.
Na závěr připomínám všem pokusníkům, že všechny mobily mají v sobě nálepku, která ve styku s vodou změní barvu. Najdete ji většinou pod baterií. Pokusíte-li se obrátit na záruční servis v naději, že si nevšimnou, bohužel všimnou. Ve všech případech stornují záruku na celý přístroj a ještě vám zpravidla napočítají náklady za rozebrání. Mobil bez vaší přímé žádosti nevyčistí, budou čekat na váš pokyn a přístroj dál rezne.