Jak zrychlit váš telefon s Androidem, proč se může zpomalovat?

26. 11. 2022

Nejčastějším důvodem pro nespokojenost s vlastním telefonem Android je jeho rychlost. Zejména starší verze a levnější modely v průběhu používání ztrácejí na svižnosti. Někdy stačí velmi málo, aby se mobil stal zase použitelným. 

Rychlé řešení: Zavřete aplikace

Mobilní operační systémy, dnes odvádějí poměrně dobrou práci v řízení vlastních systémů, naučily se utlumovat procesy na pozadí a čistit paměť. Přesto má hodně otevřených aplikací stále vliv na rychlost odezvy.

Úplně to nejmenší, co tedy můžete udělat, je zavřít všechny spuštěné aplikace. Kliknutím na dolní klávesu čtverce otevřete přehled spuštěných aplikací, které můžete jednotlivě nebo všechny naráz ukončit. 

Vypnout a zapnout

I tenhle tip je banální, přesto ho zmíníme. Mnoho uživatelů totiž nechává běžet svůj přístroj dny i týdny bez restartu, přitom už od dob prastarých Windows platí: Když něco nefunguje, vypni to a zase zapni. Možná budete překvapeni, jak se mobil osvěží. 

Chcete další tipy a triky pro Android? Sledujte rubriku Svět mobilů.

Zkontrolujte rychlost internetu

Další věcí, která nebývá často uživatelům jasná, je souvislost odezvy systému s rychlostí připojení k internetu. Dnešní zařízení jsou na připojení přímo závislá, zejména po rozsvícení displeje nebo po restartu dojde k mnoha operacím na pozadí, z nichž mnoho z nich vyžaduje připojení. Mnoho aplikací se dobře vyrovná s nedostupným připojením, ale pomalý internet je dokáže výrazně vytížit. 

Můžete si stáhnout aplikaci SpeedTest z obchodu Google Play a změřit si připojení, nerozhoduje jen rychlost, ale také odezva (ping) která určuje, jak dlouho trvá, než se odešlou data na server a zpět. Alepsoň 100 milisekund (ms) postačí, pod 50 ms je výhodnější, máte-li více než 200 ms, bude docházet k znatelnému zpoždění.

Pro pohodlné prohlížení internetu potřebujete dnes připojení nejméně 1 megabit za sekundu (Mbps), pro streamování videa měla být nejméně 5 Mbps, které se dá dosáhnout i s mobilním připojením. 

Nezanedbatelný vliv má také vzdálenost od routeru, pokud nejste dost rychle připojeni, zkuste se přesunout blíže. Pomoci může také restartování routeru, pokud máte router delší dobu, zvažte kontrolu odborníkem, router i jeho napájení stráne a má významný vliv na jeho kvalitu.

Zakázání widgetů

Máme zavřené aplikace i zkontrolované připojení k internetu. Je čas se podívat widgety, tedy miniaplikace na ploše telefonu, jako jsou hodiny, počasí nebo záložky prohlížeče Chrome, které svým během zatěžují systém. Zbavte se zbytečných widgetů, ušetříte i výdrž baterie. Zpravidla na nich postačí podržet prst a odebrat je do koše.

Aktualizace na nejnovější verzi Android

Novější verze operačního systému Android téměř vždy zaručuje vylepšení, přináší opravy bezpečnostních děr a opravy problémů a optimalizace správy paměti. Neodkládejte proto aktualizace a pravidelně je kontrolujte. 

Spusťte Nastavení, poslední položkou jsou informace O systému nebo O zařízení.
Zde vyhledejte Aktualizace systému.

Odeberte Bloatware

Bloatware se stal hlavním problémem operačního systému Android. Většina výrobců, ale i Google sám, přidává nesčetné množství zbytečných aplikací, tzv. Bloatware. Pokud máte typicky např. Samsung, máte mnoho aplikací zbytečně duplicitních od Samsungu a současně Google. A ne všechny z těchto aplikací jsou neškodné. Některé se mohou automaticky spouštět při startu vašeho zařízení a spotřebovat paměť a procesor.

Bohužel většinu z nich nelze snadno odinstalovat, naštěstí je v novějších verzích Android můžete alespoň zakázat spuštěním aplikace Nastavení > Aplikace a klepnutím na aplikaci, kterou chcete zakázat. Pokud je aplikace nezávislá, nabídne tlačítko Odinstalovat, pokud jde o tzv. systémovou aplikaci, tlačítko bude nahrazeno Zakázat. Nejprve proběhne odinstalace aktualizací a pak bude možné aplikace trvale zakázat a začne se tvářit, že v telefonu není. Zakažte všechny aplikace, které nepoužíváte.  

Zakažte Live Wallpaper

Každé přizpůsobení mobilu by mělo mít své meze. Pokud se vám na ploše hýbe animované pozadí, tzv. Live wallpaper a současně máte problémy s výkonem, okamžitě ji nahraďte běžným obrázkem. Živé tapety jsou jedním z největších žroutů paměti a výkonu.  

Vymazání mezipaměti aplikace

Některé aplikace, konkrétně Facebook a Messenger, ale mnoho dalších, si ukládá ohromné množství dat, aby urychlila své načítání, ve skutečnosti ale tahle mezipaměť‘ údajů může významně ubírat výkon. Cache data mohou obsahovat dočasné soubory, které se již nepoužívají, nebo ještě hůře, poškozené soubory, které mohou způsobit problémy.

Pokud máte problémy s výkonem, rozhodně je vymažte, aplikace si znovu načte jen ty, které bude opravdu potřebovat. 

  • Spusťte Nastavení > Úložiště.
  • Měli byste vidět v seznamu „data uložená v mezipaměti“ nebo „mezipaměť app“.
  • Poté, co klepnete na „data uložená v mezipaměti“, budete vyzváni k vymazání dat pro všechny aplikace. Klepněte na tlačítko OK. 

Uklízet v telefonu vždy vede ke zlepšení výkonu, čím více je paměť zaplněná, tím je náročnější ji spravovat.

Stáhněte si optimalizaci aplikací

Všechny popsané kroky už je dnes snadné automatizovat a někteří výrobci přidávají do svých telefonů různé aplikace pro správu výkonu. U Huawei jde o Správce telefonu, Xiaomi má aplikaci Optimalizace apod. Některé jsou vlezlé a optimalizují i to co nemají a nemusí. 

Optimalizace Androidu aplikací 3C All-In-One Toolbox

V každém případě si můžete z Google Play stáhnout vlastní. Stačí zadat do vyhledávání Optimalizace Android a podle počtu hvězdiček poznáte, která je nejkvalitnější. Většina z nich jedním kliknutím prohledá všechny zmíněné kroky a navrhne odmazání dat a optimalizace systému. Po dokončení možná svůj mobil nepoznáte. My používáme prověřenou 3C All-In-One Toolbox.

Stáhnout 3C All-In-One Toolbox

Stále běží Android pomalu?

Jsme na konci článku. Pokud je telefon je stále příliš pomalý, než ho vyměníte za výkonnější, vyzkoušejte ještě nejsložitější řešení, proveďte Obnovení továrních dat. Andoird bude ve stejném stavu, jako po koupi. Nicméně, pokud váš tablet nebo smartphone prostě příliš starý, ani po smazání dat nemusí být v ideální kondici, každé zařízení stárne. 

Obnovení továrního nastavení vašeho Androidu najdete v Nastavení, volba „Zálohování a obnovení“ a klepnutím na „Obnovení továrních dat“. 

Mobildrive 2010-2024

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce