Nové podvody přes QR kódy. Co je to Quishing?

14. 01. 2024

Nový výraz Quishing označuje podvodné vylákání citlivých údajů pomocí QR kódu, určeného např. pro rychlou platbu převodem z bankovního účtu nebo přihlášení do různých online služeb. 

Slovo Quishing vzniklo podobně jako phishing, smishing (SMS phishing) nebo vishing (podvodné telefonáty). Jeho účelem je po načtení QR kódu mobilní telefonem přesměrovat uživatele na podvodnou stránku, která se z vás pokusí vylákat osobní údaje, např. přístupové údaje k různým službám, např. bankovnictví. 

Zásadním problémem je pak přesměrování na falešnou platební bránu, která se pokusí získat údaje o vaší platební kartě.

Jak funguje Quishing

QR kódy jsou stále oblíbenější, získaly si důvěru jako snadný způsob úhrady různých služeb. Setkáváme se s nimi v různých reklamách, v restauraci odkazují na online jídelní lístky, v informačních letácích nebo emailech odkazují na informace.

Odkaz na webovou stránku je navíc málo zřejmý, mobilní prohlížeče stále častěji skrývají adresu odkazu a proto je nesnadné odhalit, kam váš odkaz zavedl. Všímejte si proto sebemenších detailů, chybné češtiny v překladu, málo ostré obrázky a pod. V případě pochybností si vždy rozkryjte podrobnou adresu odkazu a vždy si ověřte, zda je originální a zabezpečená. 

Mobildrive 2010-2024

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište mStránce